Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 03:58
Reklama
Reklama

Trymestry, miesiące i tygodnie ciąży – niezbędnik przyszłej mamy

  • 27.03.2025 10:15
Trymestry, miesiące i tygodnie ciąży – niezbędnik przyszłej mamy

Kolejne tygodnie ciąży – najważniejsze kwestie dla przyszłych mam

Sukces w staraniach o dziecko to ogromna radość, ale też mnóstwo niepokoju i wątpliwości. Czego mogą spodziewać się kobiety w kolejnych tygodniach ciąży? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym temacie!

  • Nie da się ustalić dokładnego momentu zapłodnienia, dlatego kolejne tygodnie i trymestry liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
  • Cykl ciążowy trwa ok. 280 dni, czyli 40 tygodni – ten okres dzieli się trzy trymestry, w przybliżeniu po 3 miesiące każdy.
  • Wczesne objawy ciąży łatwo pomylić z nadchodzącą miesiączką, oznaki poważnych zmian w organizmie kobiety pojawiają się po ok. 4–6 tygodniach od poczęcia.

Pierwsze tygodnie ciąży – jakie badania wykonać?

Metodą, która pozwala na najwcześniejsze wykrycie ciąży, jest badanie krwi i stężenia hCG. Lekarze wykonują również badania USG i sprawdzają ogólny stan zdrowia – mierzą ciśnienie krwi, wagę, wzrost, kontrolują stan nóg i piersi. W pierwszym trymestrze, czyli od 1. do 12. tygodnia ciąży, przeprowadza się też m.in. cytologię, badania USG, morfologię krwi czy testy prenatalne. Ginekolodzy dopasowują zestawy badań do potrzeb konkretnej pacjentki.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu w drugim trymestrze – skrót podstawowych informacji

W tym okresie rozwój dziecka jest bardzo intensywny. Mózg rośnie, wykształcają się płuca płodu, maluszek zaczyna słyszeć i odczuwać dotyk. Zwykle na 15 tydzień ciąży przypada widoczność tzw. Linea Negra, choć nie występuje u wszystkich kobiet. To ciemna linia między pępkiem i spojeniem łonowym. Powstaje na skutek zmian hormonalnych w trakcie ciąży. Wbrew popularnym mitom, nie ma nic wspólnego z płcią dziecka.

Z kolei 16 tydzień ciąży to moment, w którym matki często zaczynają odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Przy czym nie są to charakterystyczne kopnięcia, a bardziej delikatne łaskotanie. Ciało malucha nabiera naturalnych proporcji, ale nadal jest bardzo małe. Z kolei paniom coraz częściej zaczynają doskwierać bóle pleców i brzucha. Mniej więcej na 17 tydzień ciąży można zaplanować kontrolne badania laboratoryjne. Pod koniec drugiego trymestru często wykonuje się drugie USG.

Ostatnie trzy miesiące ciąży są intensywnym przygotowaniem do rozwiązania

Na początku tego okresu dziecko waży ok. kilograma, więc w kilka tygodni nawet potraja swoją masę. Ciężarne odczuwają coraz silniejszy nacisk. Orientacyjny termin porodu podaje się wg tzw. reguły Naegelego – w rzeczywistości rozwiązanie to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre mamy rodzą parę tygodni wcześniej, a inne później względem ustalonej daty.

Na każdym etapie ciąży należy korzystać z fachowej opieki lekarskiej i postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów. Podczas wizyt warto pytać i rozmawiać, by lepiej zrozumieć reakcje organizmu czy potencjalne zagrożenia. Masz wątpliwości albo coś Cię niepokoi? Skonsultuj się z lekarzem!

Artykuł sponsorowany


ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement